CodeReview – “nie atakuj mnie tak”

Dużo się mówi o przeprowadzaniu Code Review w projektach. Ale nie będę tutaj mówił, na ile to jest potrzebne, co nam to daje, czy się opłaci czy nie. Raczej chciałbym tutaj pokazać, że CR to nie machina do niszczenia stanu psychicznego człowieka (przez zgłaszanie mu błędów), a także CR może być robiony każdej linijce kodu i przez każdego człowieka, niezależnie od stanowiska.

Pierwsza, istotna sprawa – CR nie przeprowadza się człowiekowi, tylko jak nazwa wskazuje, kodu. Niestety, szczerze mówiąc, często jest to trudna sztuka, sam nie raz łapałem się na tym, że w CR jakby oceniałem inaczej, niż powinienem był. A przez to, że oceniamy często człowieka nie kod, zdarza się, że ludzie najzwyczajniej w świecie boją się, że ktoś będzie sprawdzał kod i im się oberwie.

  1. To nie Wam się oberwie, tylko danym linijkom kodu
  2. Takie “obrywanie” to super materiał do nauki lepszego kodzenia, lepiej polegać na opinii większej ilości osób w swoim rozwoju, niż tylko na sobie.

Drugi ciekawy mit, to przeprowadzanie CR przez młodszych tytułem pracowników. Czy Junior może zrobić CR Seniorowi? Jasne, a nawet powinien! Nawet jeżeli doświadczenia/wiedza nie pozwolą mu niczego znaleźć, to będzie taki człowiek czytał z reguły lepiej pisany kod, co daje sporą dawkę doświadczenia i wiedzy. Dodatkowo, nie ma ludzi nieomylnych, jak to kiedyś znajomy z firmy powiedział, komentując dany fragment kodu: “To mogło powstać z kilu powodów: ze zmęczenia, zniechęcenia lub złego samopoczucia”. I trzeba przyznać, miał rację. Dlatego nawet Junior może znaleźć coś u Seniora, a jeżeli już mu się to uda, to jaka to dla niego będzie radość.

Z własnego doświadczenia wiem, że i Junior coś u Seniora czasem może wychwycić (czasem może nawet i nie do końca wychwyci, ale każe jeszcze raz całość Seniorowi przemyśleć i coś ciekawego się znajdzie), a dodatkowo, nie raz patrząc na ilość powiadomień po CR mógłbym się kiedyś załamać (zresztą, czasami i teraz zdarza się dostać sporo uwag). Czy irytowanie się i załamywanie coś da? Zdecydowanie nie. Z takich uwag należy wyciągać zgłoszenia a wtedy… Wtedy sami zaczniemy szybko zauważać, ile pozytywów dać nam może CR.

Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*